Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna www.kwakrzy.fora.pl
Forum polskich kwakrów i sympatyków kwakrów, czyli Religijnego Towarzystwa Przyjaciół
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kwakierskie zaproszenie do Biblii III

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Wiara i duchowość kwakrów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Usza




Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 16:16, 26 Gru 2011    Temat postu: Kwakierskie zaproszenie do Biblii III

Intelektualne znaczenie Biblii
Dyskusje na tematy biblijne są bardzo opłacalne, gdyż pokazują jak wiele jest sposobów pozytywnego rozumienia Biblii. Chociaż jest Ona z innej epoki, posiada historyczne, kulturowe i osobiste znaczenie także i dzisiaj. Opisane są w niej stulecia relacji Boga z ludźmi i odpowiedzi na Jego wezwanie niezliczonych mężczyzn i kobiet.
Wiele zapisów biblijnych to proste historie, pokazujące łańcuchy wydarzeń łączących dawne plemiona hebrajskie, królów i proroków, Jezusa i Jego uczniów, poprzez apostołów , pierwotny Kościół z dzisiejszymi Przyjaciółmi. Niektóre historie biblijne, tak jak w świeckiej kronice, opowiadają o wojnach i zbrodniach, o których wolelibyśmy, by się nigdy nie zdarzyły i nie chcemy dalej o nich powtarzać. Jednak nasz moralny sprzeciw wobec nich nie oznacza, że się nie wydarzyły ani nie zwalnia nas z obowiązku uznania, że wplatają się w tło naszego religijnego życia.
Związek między kwakrami w wydarzeniami biblijnymi jest nie tylko historyczny ale też kulturowy. Prawie wszyscy znaczący pisarze kwakierscy jak i większość europejskich i angielsko-języcznych Przyjaciół ma korzenie judeo-chrześcijańskie. Kultura zachodnia uznała jednego, Wszechmogącego Boga , nawet jeśli w kulturze czy filozofii poszczególne osoby sprzeciwiają się istnieniu boskości.
Aluzje do wydarzeń biblijnych jak i zawarta w nich symbolika mają ogromne znaczenie w życiu świeckim: listek figowy, arka Noego, dziesięcioro przykazań, miłosierny Samarytanin, mądrości Salomona, cierpliwość Hioba, chodzenie po wodzie. Mimo iż niektórzy zachodni kwakrzy dodali elementy innych religii, nikt z nas nie może uciec od wpływu kultury opisanej w Biblii. Zrozumienie naszej kultury jest niemożliwe bez znajomości Biblii.
Poza tym, by zrozumieć zasady naszej zachodniej kultury, Biblia podaje wiele przykładów ludzi reagujących emocjonalnie w sytuacjach, z którymi możemy się identyfikować i dzisiaj. Bracia Józefa, zazdrości o jego wpływy u ojca, postanowili się go pozbyć (Rdz.37), Dawid patrzył pożądliwie na żonę innego mężczyzny ( 2Sm 11), Zacheusz chciał zobaczyć człowieka, który cieszył się sława w mieście ( Łk 19,2-7), miłosierny Samarytanin z litości zajął się zupełnie obcym , rannym człowiekiem ( Łk 9,29- 37).
W każdym z tych przykładów Biblia Biblia sugeruje moralną lekcję o tym, co się stanie, gdy ludzkie uczucia zostaną dotknięte w określony sposób. Mimo upływu wieków i nieznajomości tych historii biblijnych przez wielu kwakrów , podobieństwo ludzkich postaw i sytuacji jest wystarczające, by w dzisiejszych czasach zrozumieć sens moralnych nauk biblijnych. Napady zazdrości czy seksualnego pożądania są naszą podstawową motywacją i jest bardzo prawdopodobne, że wpędzą nas w kłopoty. Zaspokajanie ciekawości może stać przyczyną niezwykłego doświadczenia życiowego. Nieszczęśliwa miłość nie da natychmiastowej satysfakcji a może nawet narazić nas na straty zaś wierność w miłości jest godne pochwały.
Biblia przedstawia szereg epizodów, w których ludzie reagują na wydarzenia nie spowodowane przez osoby trzecie lub wręcz pochodzące od Boga. Kobieta ucieszyła się, gdy znalazła zgubioną drachmę (Łk 15,9-9), inna ma nadzieję na uzdrowienie z krwotoku po dotknięciu szaty Jezusa ( Mt 9,20-22), Ananiasz spierał się z Bogiem nim zrozumiał, że jest posłany do Pawła z Tarsu, prześladowcy chrześcijan (Dz. 9,10-1Cool, Piotr nie chciał jeść „nieczystego” jedzenia aż Bóg go przekonał (Dz.10,6-16). Możemy zrozumieć radość i nadzieję, identyfikować się Piotrem i Ananiaszem, gdy przyjdzie nam posłuchać głosu bożego. Badając te i inne biblijne wydarzenia możemy znaleźć okruchy prawdy, które łączą się z naszym życiem i zachęcą nas do lepszego chodzenia z Bogiem.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Wiara i duchowość kwakrów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin