Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna www.kwakrzy.fora.pl
Forum polskich kwakrów i sympatyków kwakrów, czyli Religijnego Towarzystwa Przyjaciół
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wewnętrzne Światło (Inner Light)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Wiara i duchowość kwakrów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzys57
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląsk

PostWysłany: Śro 22:50, 29 Gru 2010    Temat postu: Wewnętrzne Światło (Inner Light)

W samym centrum kwakierskiej wiary leży koncepcja Wewnętrznego Światła.To zasada ,że w każdej duszy człowieczej istnieje określona cząstka Bożego Ducha i Bożej energii,nazywana przez kwakrów "Coś od Boga w Każdym" "Ziarno Chrystusa" "Ziarno Światła",mówiąc słowami Ewangelii Jana 1:9" Prawdziwe światło, które oświeca każdego człowieka przychodzącego na świat".Przyjaciele w większości swojej wierzą, że prawdziwe poznanie Boga możliwe tylko przez odczucie lub osobiste wewnętrzne objawienie Bożego Ducha .To objaśnia stosunek Przyjaciół do osoby i służby Jezusa, Biblii, organizacji i znaczenia kościoła,wykorzystanie rytuałów,symboli i sacrum,a szczególnie obowiązków nałożonych na każdego człowieka.Ogólnie mówiąc koncepcja wewnętrznego światła jest dwojaka.Po pierwsze Wewnętrzne Światło doprowadza do rozróżnienia pomiędzy dobrem i złem,wskazując na obecność obydwu aspektów w każdym człowieku.Swoim prowadzeniem szanuje swobodę wyboru.Po drugie Wewnętrzne Światło odkrywa w naszej świadomości jedność wszystkich ludzi.Kwakrzy wierzą ,że skłonność do dobrego jak i złego ukryta jest w każdym człowieku.G Fox odczuł(mistycznie) ,iż na świecie jest ocean ciemności i ocean światła i miłości, lecz także widział że ocean światła przepełnia ocean ciemności,odkrywając nieskończoną miłość Bożą.Przyjaciele wierzą,że Boże panowanie zwycięży zło w charakterze każdego człowieka ,gdy ktoś naprawdę chce wypełnić Bożą Wolę.W znacznym stopniu my decydujemy o naszym losie ,posiadając prawo wyboru.Zbawienie w kwakierskiej interpretacji polega na staniu się Bożymi Dziećmi.Przyjaciele w swej głównej masie uważają,iż pełnia Bożego objawienia przejawia się w osobie Jezusa Chrystusa-a słowo stało się ciałem i przebywa między nami,pełne błogosławieństwa i prawdy.

Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Usza
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:23, 21 Cze 2012    Temat postu:

Wklejam tutaj przetłumaczoną przeze mnie stronę z forum [link widoczny dla zalogowanych] jest to forum kwakrów konserwatywnych.
"http://www.quaker.us/inwardlight.html

Czym dla Przyjaciół jest „Wewnętrzne Światło”?
Klucz do wiary i praktyki Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (kwakrów) –gałąź zachowawcza (konserwatywna).
Tekst kompletnie nieautoryzowany.
Jedną z nazw, jakie sobie obrali pierwotni kwakrzy była „Dzieci Światła” .Mieli też wspólne hasło dla tych, którzy szukali boskiego przewodnictwa „Stój w Świetle” („Stand still in the Light."- ang.)
Kwakrzy często powiadają, że prowadzi ich Wewnętrzne Światło albo proszą w modlitwie, by sprawa ”została rozważona w Świetle”.
Tylko co mamy na myśli, gdy tak mówimy?
Co to jest?

„Światło” jest najbardziej charakterystyczną cechą kwakryzmu i odróżnia nasze wierzenia i praktyki od innych współczesnych grup chrześcijańskich.
Najlepiej opisać Je za pomocą przenośni. Kwakrzy zgadzają się , że Światło jest czymś, co świeci i ujawnia, pokazuje wady i rzuca cień tam, gdzie nie dociera, jest latarnią dla tych, którzy szukają drogi. Zmienia nas również w znaczący sposób. W świecie przyrody jedne substancje, na które pada, miękną i stają się bardziej plastyczne, a inne stają się twarde i kruche.
Podobnie i nadnaturalne Światło wzmacnia świadomość ludzi, którzy są na Nie podatni, a zatwardza serca tych, którzy opierają się Jego mocy.
Ci, którzy akceptują i zapraszają Światło stają się w pierwszym rzędzie świadomi swoich grzechów, by następnie dzięki duchowej mocy wnieść się ponad nie i stać się bardziej świętymi w życiu z Bogiem.
Ci, którzy odrzucają wyciągniętą rękę Boga , stają się jak faraon z Księgi Wyjścia bardziej zatwardziali i zamknięci w sobie.
Światło w Piśmie i kwakierskich pismach jest jasno zdefiniowane. Jezus Chrystus powiedział: ”Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światłość żywota”(J 8,12). Jan Chrzciciel „przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy przezeń uwierzyli”(J 1,7).John Barclay napisał o innych aspektach Jezusa i Jego działalności jako Światła: ”Że Bóg dał każdemu człowiekowi cząstkę Światła Swego Syna, środek łaski, albo miarę Ducha Świętego, które Pismo wyraża za pomocą różnych określeń – czasami jako „Ziarno Królestwa” (Mt 13,18-19), jako „Światło, dzięki któremu na jaw wychodzi wszystko, co jest godne potępienia”(Ef 5,13),”Słowo Boże”(Rz 10,17),”Duch, który przejawia się ku wspólnemu pożytkowi” (1Kor12,7), „talent”(Mt 25,15),”Ewangelia opowiadana wszelkiemu stworzeniu”(Kol 1,23).
Jako chrześcijanie Konserwatywni Kwakrzy identyfikują Światło z historycznym, żyjącym Jezusem jak i z Łaską Bożą daną ludziom , która jednocześnie daje nam świadomość naszych grzechów, przebacza je nam i daje nam chęć i siłę do pokonania ich.
Światło można określić jako wylanie miłości Boga , zesłanej na wszystkich ludzi jako środek ich potencjalnego zbawienia. My także widzimy Światło tak jak Fox , jako „Boga w każdym człowieku” ,” jako cząstkę Ducha Świętego daną nam a wystarczającą do wykonania pracy dla zbawienia naszych dusz, jeśli tylko się jej nie oprzemy.”

Cóż Ono czyni?
Jest to również Światło, które uczy nas odróżniać dobro od zła, prawdę od fałszu, kieruje naszym sumieniem ale nim nie jest. Nasze sumienie jest naszym własnym organem mentalnym, które odbiera Światło Boga, może być różne u różnych osób , także bardzo słabo rozwinięte albo wręcz błędne.
Wpływ Światła na nasz duchowy wzrost jest podobny działania światła słonecznego padającego na nas przez nasze duchowe okno, naszym danym od Boga „środkiem”. Światło pada na nas w całości, ani nie podzielone ani nie pomniejszone, ale wielkość naszego „duchowego okna” pozwala przeniknąć tylko jego części i oświetlić nas duchowo.
Im większe okno tym większa nasza część Światła i tym większa zgodność naszego życia duchowego z wolą Boga. Jak wynika z przypowieści o talentach(Mt 25,14-30)”każdemu, kto ma, będzie dane i będzie obfitować, a temu kto nie ma, zostanie zabrane i to, co ma”.
Ci, którzy są wrażliwi na głos sumienia jako ich wskazówkę woli Boga, zostaną zaakceptowani, ich okno się powiększy, ich miara wzrośnie, zarówno zdolności duchowych jak i odpowiedzialności za wierność.

Kwakrzy uważają, że Światło jest powszechne i wystarczające, dane wszystkim ludziom na całym świecie, każdemu dane na tyle, by przyjąć Boga, chociaż w różnych ilościach. Nawet ludzie, którzy nigdy nie słyszeli wystarczająco wiele o chrześcijaństwie albo w ogóle nie słyszeli o Świetle, mogą szczerze odpowiedzieć na łaskę Boga ,”Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, oni sami są dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają, dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach, wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub biorą w obronę. Będzie to w dniu, kiedy wg mojej ewangelii, Bóg sądzić będzie ukryte sprawy ludzkie przez Jezusa Chrystusa”(Rz 2,14-16).
George Fox powiedział również: ”Widziałem, że łaska boża, która niesie zbawienie, ukazała się wszystkim ludziom i że Duch Boży został dany na pożytek wszystkim ludziom”. Światło świeci wszystkim ludziom, chrześcijanom i niechrześcijanom, Kwakrom i nie-kwakrom, dając okazję wszystkim ludziom do zbawienia. Misją Foxa było „ Połączenie ludzi wszelkich religii, które są próżne, by mogli poznać czystą religię.” Nigdzie w doktrynie Światła nie ma idei, że jest ono tylko dla Kwakrów , czy nawet dla chrześcijan, ale nie ma też nigdzie idei, że wszystkie religie są kierowane przez Światło a różnice polegają jedynie na różnym nazewnictwie tych samych rzeczy.
Jezus chce, byśmy Mu oddawali cześć w duchu i prawdzie, a Kwakrzy wierzą, że nauczył nas najczystszej drogi do Niego i pragnie, byśmy nią szli.
Temu zbawczemu aspektowi Światła zaciekle zaprzeczała większość konkurencyjnych sekt chrześcijańskich w czasach Foxa. Idea, że każdy człowiek otrzymał „cząstkę Światła Jego Syna” jest sprzeczna z kalwińską wiarą w grzech pierworodny i powszechny upadek, a udział człowieka w jego własnym zbawieniu z purytańską doktryną predestynacji. Anglikanie i rzymscy katolicy sprzeciwiali się idei łaski bożej danej człowiekowi bez pośredników i sakramentów. Wszyscy razem sprzeciwiali się kwakierskiej doktrynie, że Bóg może ustanowić bezgrzeszny stan mężczyzn i kobiet już w tym życiu.
Uważamy, że Jezus działa w historii przez wspólnotę ludzi, którzy bezustannie reagują na Wewnętrzne Światło. Wspólnotowe (łączne) objawienie jest istotą wiary Kwakrów. Dlatego spotkania społeczności są tak ważne dla Konserwatywnych Kwakrów. Każdy z nas ma wystarczającą cząstkę Światła Chrystusa, ale razem mamy wspólną moc i rozeznanie, które są większe od tych, które ma każdy z nas osobno.

As Robert Barclay put it, "By this seed, grace, and word of God and light wherewith we say everyone is enlightened...we understand a spiritual, heavenly, invisible principle in which god as father, Son, and Spirit dwells, a measure of which divine and glorious life is in all men as a seed which of its own nature draws, invites, and inclines to God." ( tego już nie dałam rady dokładnie przetłumaczyć, choć mniej więcej wiem, o co chodzi ).

Konserwatywni Przyjaciele są kwakrami, którzy nadal zachowują chrześcijańskie wierzenia oraz praktykują pierwotne nabożeństwo w formie oczekiwania, wprowadzony przez założycieli w XVII wieku.


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzys57
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląsk

PostWysłany: Nie 11:30, 15 Lip 2012    Temat postu: Wewnętrzne swiatło

Wewnętrzne Światło dla Foxa to:
Przedwieczny Chrystus, którego utożsamiał z Jezusem historycznym.
W aspekcie etycznym odwraca nas od zła ku dobru. Wewnętrzne światło otrzymał każdy człowiek wierzący i niewierzący ,znający Ewangelie i nie znający. W drugim aspekcie aspekcie odnosi się do zbawienia, związaniu się Bogiem,wiarą w misję zbawczą Jezusa. W podejściu liberalnym, już w XIX wieku w kwakryźmie pojawiła się tendencja TRAKTOWANIA WEWNETRZNEGO SWIATŁA W ODDZIELENIU OD DARCZYŃCY,(spirytualizacja zbawienia),odrywając zbawienie od historycznego Jezusa,o którym Fox powiedział ,iż posiadał wewnętrzne światło bez miary.
Liberalne kwakierstwo mówiąc o wewnętrznym świetle przeszło od języka i pojęć chrześcijańskich do uniwersalistycznych, zbliżyło się do psychologii głębi Junga, roli podświadomości w wyborach dokonywanych przez człowieka(gnostycyzm). Mnie osobiscie się wydaje, iż pominięcie np.etyki wypływajacej z Biblii (nie chodzi o stosowanie wprost oko za oko) ,ale o inspirowane duchem wskazówki jak po prostu żyć nie można ignorować i ich pomijać , aczkolwiek mogą być jarzmem.Jasne są stwierdzenia , co jest złem w oczach (antropomorfizm) Boga zawarte są Biblii (7 praw Noego,10 przykazań,Kazanie na Górze ) , to tak jak drogowskaz.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzys57
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląsk

PostWysłany: Pon 21:18, 22 Kwi 2013    Temat postu: wewnętrzne światło

a więc zapalmy światło ( ha nerot halalu), jak w znanej pieśni chanukowej, zbiegając, z faktycznej czynności zapalenia świec, do mistycznego zapalenia wiecznego światła ( ner tamid) w naszym sercu (duchu) , które odwiecznie i przenikliwie świeci we wszechświecie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kwakrzy.fora.pl Strona Główna -> Wiara i duchowość kwakrów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin